A felvételi sok család életében jelentős esemény, a cél, hogy a gyerek bekerüljön a kiválasztott iskolába. De vajon mi az, ami igazán számít a felvételire való felkészülésben? Tapasztalataim szerint a legfontosabb tényező: a rendszeres gyakorlás.
A felvételi minden gyerek számára kihívást jelent, hiszen ez egy olyan helyzet, amivel korábban még nem találkoztak és olyan feladatokat kell megoldaniuk (ráadásul időre), amik túlmutatnak az állami oktatás elvárásain. A felvételire való felkészülés ezért tudatosságot, kitartást és rendszeres gyakorlást igényel.
A rendszeresség segít abban, hogy a tanult ismeretek rögzüljenek, és a feladatmegoldás rutinná váljon. A legalább heti rendszerességű, célzott gyakorlás már néhány hét után is látványos fejlődést hoz. A rendszeres gyakorlás ráadásul nemcsak a felvételire készít fel, hanem hosszú távon megalapozza a gyermek tanulási stratégiáit és önbizalmát is.
A korábbi hat- és nyolcosztályos felvételi feladatsorokat érdemes megnézni, így láthatjuk, hogy magyarból és matekból is változatos feladatokkal találkozunk, de évről évre visszatérnek bizonyos feladattípusok. Az egyértelműen látható, hogy a felvételi sorok nem az iskolában tanultakat kérdezik vissza, hanem azt mérik, hogyan tudja a gyerek a gyakorlatban is alkalmazni a megszerzett tudást – a hangsúly matematikából az értő gondolkodáson, logikán, magyarból pedig a szókincsen, szövegértésen, a fogalmazáson és a helyesíráson van.
A jó teljesítményhez tehát nem elég az iskolában megszerzett tudás, hanem a feladattípusok ismerete és gyakorlása is elengedhetetlen.
A gyakorlás történhet otthon, a szülő segítségével – én is így készítettem fel a gyerekeimet az írásbeli vizsgára. Erre azonban rá kell szánni az időt, ki kell alakítani egy rendszert, azt be is kell tartani, és tudni kell segíteni a gyereknek, ha nem boldogult valamelyik feladattal vagy ha elfogyott a motivációja. Ha ezt a folyamatot nem saját magad szeretnéd végigcsinálni, akkor szívesen segítek!